مشخصات کامل ویندوز ۱۰ – بخش اول

معرفی Windows 10

ویندوز، سیستم عاملی با بالاترین دامنه کاربرد در میان کاربران در سرتاسر دنیاست. شرکت مایکروسافت از اولین نسخه ویندوز تا نسخه ۱۰، پیشرفت های زیادی در زمینه های مختلف داشته است تا در رقابت با انواع مختلف سیستم عامل، بازار خویش را حفظ کرده یا حتی گسترش دهد. در این راستا، ویندوز ۱۰ به منظور گسترش بازار هدف، درنسخه های متعددی منتشر شده است، ما اشاره ای اجمالی به این نسخه ها خواهیم داشت، اما تمرکز ما بر روی ویندوز ۱۰ Pro است که به فروش می رسانیم.

نسخه های ویندوز ۱۰

 • نسخه خانگی: Windows 10 Home
 • نسخه حرفه ای: Windows 10 Pro
 • نسخه سازمانی: Windows 10 Enterprise
 • نسخه آموزشی: Windows 10 Education
 • نسخه موبایل: Windows 10 Mobile
 • نسخه موبایل سازمانی: Windows 10 Enterprise
برای ایمن شدن، همین حالا اقدام کن...

سیستم عامل اورجینال، امن ترین بستر را برای همه فعالیت های شما به وجود می آورد!!!

حداقل سیستم مورد نیاز Windows 10 Pro

 • پردازنده یک گیگاهرتز یا سریعتر
 • یک گیگابایت رم برای نسخه های ۳۲ بیتی و دو گیگابایت رم برای نسخه های ۶۴ بیتی
 • ۱۶ گیگا بایت هارد برای نسخه ۳۲ بیتی یا ۲۰ گیگابایت برای نسخه ۶۴ بیتی
 • Direct X 9 به بالا با درایور حداقل WDDM 1.0 (Windows Display Driver Model)
 • صفحه نمایش: ۶۰۰*۸۰۰

رابط کاربری ویندوز ۱۰ Pro چگونه است؟

معمولا این نخستین پرسشی است که هنگام نصب نصخه های ویندوز جدید مطرح می شود؛ “چه شکلیه؟”. در این مطلب در ابتدا سعی می کنم به جای تمرکز روی بخش های پیچیده مربوط به سیستم عامل ویندوز ۱۰، به همین سوال کلاسیک پاسخ دهم و می دانم موجب خرسندی فراوانی نیز خواهم شد. در حقیقت واسط گرافیکی در این نسخه بازطراحی شده است. بعد از ظهور و افول ویندوز ۹ که مثل یک رگبار بهاری بود، مایکروسافت به بسیاری از واکنش ها پاسخ مثبتی داد. اگر شما تازه تصمیم به یادگیری ویندوز ۸ گرفته بودید، باید بگوییم که شب بخیر! یک سری از آپشن ها دیگر در ویندوز ۱۰ وجود ندارند. به هرحال باید انتخاب کنید، یا چیزهایی را بیاموزید که در نسخه های جدید وجود ندارند، یا اینکه Windows 10 Pro را خریداری کنید. حالا به ترتیب که به پایین متن می روید به این مشخصات جدید می پردازیم!

Action Center  در ویندوز ۱۰

همه توابعی که در پنل مطابق شکل زیر قرار گرفته اند تحت عنوان Action Center خوانده می شوند. دسترسی شما به Action Center از Taskbar که البته برخی به آن سینی سیستم می گویند ممکن است. وقتی Action Center باز می شود، یک نوار که کل ارتفاع مانیتور را می گیرد بر روی صفحه ظاهر می شود.

virooskosh-action-center
Action Center در ویندوز ۱۰

 در نسخه های ابتدای ویندوز ۱۰ و به تبع آن Windows 10 Pro، می دیدیم که Action Center در حال تغییرات متعدد است و به نوعی در حال پیشرفت محسوب می شود، در حال حاضر اما این بخش کامل شده و می توان گفت که قدرتمند نیز هست. بسیاری از ابزارهایی که در این بخش می بینید در سایر سیستم عامل ها نظیر IOS یا Android نیز به صورت استاندارد وجود دارند و بسیار مورد کاربرد روزمره و همیشگی کاربر قرار دارند. همانطور که رویTaskbar می بینید یک علامت چک مراک سبز نشان می دهد که Action Center در حالا اجراست.

virooskosh-action-center2
بررسی ویژگی های Action Center در Windows 10 Pro

همچنین شما می توانید به تنظیمات در Action Center به جایگزینی برای منوی Start نگاه کنید. دسترسی ها در این قسمت به وضوح عالی و راحت هستند. در قسمت تنظیمات می توانید با ظاهر شدن Quick Actionها به سرعت در مورد برنامه های مختلف، رفتار دلخواهتان را انتخاب کنید. می توانید در حالت لمسی تنظیمات یا جایگشت دلخواهتان را اعمال کنید یا اینکه در سیستم های دارایصفحه کلید و موس، از کلیک استفاده کنید، امکان حذف تمام سفارشی سازی ها، به کمک Clear All option میسر می باشد.

virooskosh-action-center3
پیغام های هشدار در Action Center، معرفی رابط کاربری ویندوز ۱۰

پیغام های هشدار هم در پایین صفحه سمت راست ظاهر می شوند، تمامی اینها مدتی طول می کشد تا به آنها عادت کنید، اما خیلی زود برایتان کارآمد و ضروری به نظر می رسند.

منوی استارت در ویندوز۱۰

حتی سینه چاکترین و متعصب ترین توسعه دهندگان واسط گرافیکی ویندوز در مایکروسافت فکر نمی کردند که حذف منوی استارت، تا این حد در میان کاربران واکنش منفی داشته باشد. شاید به نوعی کاربران نسبت به فشردن Start و شروع کار با رایانه، شرطی شده بودند. بنابر این نه تنها منویStart در Windows 10 Pro به سرجای خود برگشته است، بلکه تا حد زیادی نیز نونوار شده است.

برای ایمن شدن، همین حالا اقدام کن...

امنیتی مضاعف را با نصب آنتی ویروس اورجینال  روی یک سیستم عامل اورجینال تجربه کنید.