بدافزار چیست؟

۹ تیر ۱۳۹۴ 2 دیدگاه مطالب آموزشی

Malware یا بدافزار چیست؟

به عنوان مجموعه ای که قصد ارائه خدمات در زمینه نرم افزارهای امنیتی را دارد، لازم می دانیم که به ارتقاء دانش شما در زمینه بدافزارهای مختلف بپردازیم. کاربری که بداند چه مشکلی در زمینه امنیت دارد، محصول مناسب تری را خریداری می کند و در نتیجه برای رفع مشکلات تواناتر خواهد بود. اصطلاحی که در سایت ما بسیار مشاهده می کنید و خواهید کرد بدافزار است. اما بدافزار چیست و معادل چه واژه انگلیسی می باشد. این معادل که یکی از معادل های خوب فارسی در دنیای فناوری هست، ماهیت خوبی ندارد. به نوعی مخفف نرم افزار بد است و اگر به ریشه انگلیسی آن رجوع کنیم، می بینیم که Malware مخفف Malicious Software  یا نرم افزار مخرب است که اختصارا Malware خوانده می شود. فکر می کنم اگر آشنایی با مفاهیم پایه نرم افزار داشته باشید، تا همینجا به اشرافی نسبی از بدافزار رسیده اید.

بدافزار در حقیقت یک برنامه کامپیوتری است که برای آلوده کردن سیستم و صدمه زدن به آن طراحی و تجهیز شده است. بد افزار می تواند رایانه را از طریق روش های متعدد و در فرم های متنوعی آلوده سازد، از جمله این فرم ها می توان به ویروس ها، جاسوس افزارها، کرم ها، تروجان ها، روت کیت ها اشاره کرد. برای یک کاربر بسیار حیاتی است که بدافزارهای مختلف را بشناسد و خود را از همه انواع بدافزار محافظت کند. ویروس های کامپیوتری احتمال معروف ترین نوع بدافزارها هستند که در فضای رایانه ها و نرم افزارها تکثیر می شوند. از این منظر، کرم ها هم ساختار مشابهی دارند. سایر انواع بدافزار همچون جاسوس افزار یا Spyware، همانطور که از نحوه نامگذاریشان روشن است، برای فعالیت های جاسوسی همچون دزدی اطلاعات شخصی نظیر اطلاعات کارت اعتباری برنامه ریزی شده اند.

تشکیلات جنایی

حالا پس از سوال ابتدای این مطلب یعنی: “Malware یا بدافزار چیست؟” به این پرسش می رسیم که چه کسی بدافزار را طراحی می کند.  دیگر از آن دوران که یک نوجوان شیطان و بلا با مولفه های هالیوودی پشت پیاده سازی یک بدافزار است، سالها گذشته است. این روزها بدافزارها به طور گسترده توسط تشکیلات حرفه ای جنایتکار و خلافکار تولید می شود.

این جنایتکاران از روش های پیچیده ای برای فعالیت های مخرب خود استفاده می کنند، ممکن است در قالب یک سایت تکنولوژی به نشر بدافزار بپردازند، ممکن است اطلاعات شما را قفل یا غیرقابل دسترس کنند و برای دسترسی مجدد شما به این اطلاعات، باج خواهی کنند. اما خطر اصلی در این میان، دزدی اطلاعات بانکی و کارت های اعتباری شما توسط آنهاست. آنها می توانند حساب های شما را خالی کنند یا حتی حساب های جعلی به نام شما بسازند. ممکن است اطلاعات حساب شما را در بازار سیاه جنایتکاران به قیمت های گزافی بفروشند.

چگونه از سیستم خود در برابر بدافزار محافظت کنیم؟

حال پرسش بعدی این است که چگونه می توانیم در برابر این بدافزارها از سیستم خود محافظت کنیم، چطور بفهمیم که رایانه یا شبکه ما خالی از بدافزار است؟ این مسئله دو راه حل دارد؛ “هوشیاری شخصی” و “ابزار محافظتی“. یکی از کلاسیک ترین روش ها که هنوز هم بسیار کارآمد است، ایمیل است. ایمیل هایی که عنوانی مشابه این دارند که از طرف یک دوست فرستاده شده اند، ایمیل هایی که شما را به بازیابی رمز عبور دعوت می کنند یا می گویند رمز عبور شما هک شده است، یا ایمیل هایی با عناوینی نظیر، یک سایت باحال، روی این لینک کلیک کنید تا خفن ترین…، می توانند دروازه ای برای ورود به یک جهنم سیاه از بدافزارها باشند.

اما هوشیاری شخصی به تنهایی کافی نیست، چرا که امنیت جاده ای بی انتهاست. ممکن است با دانلود یک برنامه، راه ورود یک بدافزار را به حریم خصوصی خود هموار کرده باشید. این بدان معناست که حتی عاقل ترین کاربر نیز در معرض خطر است، مگر آنکه به ابزار محافظتی مجهز باشد.

محافظت در برابر بدافزار یا Malware چگونه انجام می شود؟

محافظ امنیتی بدافزار، لایه حیاتی دوم برای محاظت از شما در برابر بدافزار است. یک بسته نرم افزاری امنیتی قوی و ضدویروس قدرتمند، جزء اصلی فن آوری دفاعی هر کامپیوتر شخصی یا کسب و کار است. یک سیستم نرم افزاری ضد بدافزار قوی مشخصات ویژه ای دارد. هر برنامه ای که دانلود شده را بررسی می کند تا از اینکه خالی از بدافزار یا به عبارت دیگر malware-free است، اطمینان حاصل کند. به طور متاوب سیستم را اسکن می کند تا بدافزارهایی که ممکن است با روش های مختلف به درون سیستم لغزیده باشند را شناسایی و نابود سازد و در عین حال قابلیت به روز رسانی داشته باشد تا آخرین و جدیدترین انواع تهدیدات را شناسایی نماید.

یک سیستم ضد بدافزار خوب، حتی نرم افزارهایی که قبلا ناشناخته بودند را می تواند در فرآیندهای بازشناسی مجدد، به عنوان بدافزار شناسایی یا در مورد آن هشدار دهد. در عین حال وب سایت های مخرب و مشکوک نظیر وب سایت های با حربه “فیشینگ” ( روشی که کاربران را ترغیب به وارد کردن نام کاربری و رمز عبور می کند تا بعدا از آن سوء استفاده کند) را به خوبی شناسایی می کند و نسبت به بازدید از آنها هشدار می دهد.

یک نرم افزار امنیتی ضد بدافزار قوی، باید به سهولت نصب و استفاده شود. کاربر نباید برای کار با آن نیاز به دکترای نرم افزار داشته باشد و در عین سادگی، می بایست همه مشخصات بالا را داشته باشد. حتی برای فراموش کار ها، مدیریت رمز های عبور را می توانید بر عهده نرم افزار امنیتی قدرتمند خود بسپارید و در این مورد نگرانی عمده ای نداشته باشید.

هیچ محافظتی کامل نیست، اما با حفظ هوشیاری شخصی و بهره گیری از یک ابزار محافظتی نیرومند، می توانید با خیالی آسوده تر، از کار و زندگی در دنیای فن آوری لذت ببرید.

منابع:

http://usa.kaspersky.com/internet-security-center/internet-safety/what-is-malware-and-how-to-protect-against-it#.V4S33XTQ-M8

http://www.bullguard.com/fr/bullguard-security-center/pc-security/computer-threats/malware-definition,-history-and-classification.aspx

برای ایمن شدن، همین حالا اقدام کن...

بالاترین سطح امنیت، پیشگیری است، شاید تنها لحظه ای بعد خیلی دیر باشد!!!

برچسب ها
2 دیدگاه
  1. Pingback: Phishing چیست؟ (بخش 1) | ویروس کش

  2. Pingback: Phishing چیست؟ (بخش 2) | ویروس کش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 5 =