نکاتی برای انتخاب یک آنتی ویروس خوب و مناسب؟

۱۶ خرد ۱۳۹۵ 2 دیدگاه مطالب آموزشی

مشخصات یک Antivirus خوب

این سوال، تقریبا با صنعت رایانه ها، سن و سال مشابهی دارد. از زمانی که رایانه ها فراگیرتر شدند، اطلاعات به عنوان عناصری با ارزش معرفی شدند،بروز مشکل برای آنها، می توانست، حیات یک سازمان را به مخاطره اندازد. این مسئله تنها به سازمان ها مربوط نبود. امنیت داده های شخصی، امنیت مالی، سیستم های حمل و نقل، امینت ملی و … در گرو حفظ امنیت داده هاست. اما سوال این است؟

کدام آنتی ویروس را باید بخریم؟

فارغ از بحث بودجه، به عنوان یک ایرانی، این سوال جوابی متفاوت با یک کاربر، مثلا در فرانسه دارد! علت ان هم وجود تحریم هاست. یعنی حتی اگر آنتی ویروس هایی نظیر McAfee یا Norton حتی اگر در بسیاری از تست ها سربلند باشند و حتی اگر فوق العاده نیرومند باشند، به دلیل وجود تحریم ها و تغییر مداوم سیاست های سازمان ها، انتخاب های مناسبی نیستند. مسلما بروز رسانی پایگاه داده یک آنتی ویروس، به اندازه خرید آنتی ویروس اهمیت دارد، بنابر این اگر آنتی ویروسی را بخریم که در بروزرسانی آن، شبهاتی وجود دارد، بهتر است از خرید آن صرف نظر کنیم.

چه نسخه آنتی ویروسی مناسب من است؟

اگر از نرم افزار سررشته ندارید باید بدانید که معماری سیستم های عامل شما نظیر ویندوز یا مک، با هم متفاوت می باشند، فایلی که در سیستم عامل ویندوز اجرا می شود، روی لینوکس قابل اجرا نیست( مگر به کمک برخی راه حل های غیر مستقیم)، بنابر این در درجه اول اگر برای یارانه خود اقدام به خرید یک آنتی ویروس می کنید، نوع سیستم عامل خود را مد نظر قرار دهید، معمولا روی جعبه آنتی ویروس به این نکته اشاره می شود.

دوم اینکه برای موبایل یا تبلت، شما به نوع دیگری از آنتی ویروس نیاز دارید! این سخت افزارها نیز سیستم عامل خاص خود را دارند، بنابر این باید آنتی ویروسی را تهیه کنید که بر روی سیستم عامل شما قابل نصب باشد.

بعضی ها عمرشان را پشت یارانه شخصی خود می گذرانند، بیشتر کارشان با نرم افزارهای مختلف است و کمتر آنلاین می شوند و یا حتی آنلاین نمی شوند، مثل رایانه های بعضی سازمان ها که دسترسی آنها به اینترنت قطع شده است، طبیعتا بسیاری از مخاطرات اینترنت در سیستم هایی که محیط بسته ای دارند وجود ندارد، بنابر این انتخاب یک آنتی ویروس کفایت می کند. کاربران موبایل و تبلت نیز می توانند بر روی سیستم عامل خود، آنتی ویروس نصب کنند، اما باید آنتی ویروس نسخه سیستم عامل خود، مثلا اندروید را برگزینند.

بهترین آنتی ویروس برای کاربران اینترنت چیست؟

کسانی که بسیار از اینترنت استفاده می کنند در معرض هجوم انواع Malware، Spyware و ویروس ها و بدافزارهای مختلف مبتنی بر وب هستند. آیا آنتی ویروس نصب شده بر روی سیستم عامل، برای این منظور کفایت می کند؟ پاسخ هم بله و هم خیر است. از آنجایی که یک آنتی ویروس اورجینال، امکان بروزرسانی را دارد، در صورت بروز رسانی منظم تا حد زیادی از شر مشکلات اینترنت در امان خواهیم بود، اما از آنجایی که نسخه های Internet Security، به طور تخصصی برای این منظور طراحی شده اند، بهتر است برای گشت و گذار در اینترنت، خودمان را به این ابزارها مجهز سازیم.

بروزرسانی آنتی ویروس

نکته مهم دیگر، بروزرسانی مداوم آنتی ویروس شماست. آنتی ویروس اورجینال شما، با سرور اصلی آن در ارتباط است، به مجرد آنکه دیتابیس آنتی ویروس آن شرکت، بروز شود، درخواست بروز رسانی برای شما نیز ظاهر می شود. فارغ از این مسئله، زمانبندی های مناسب برای بروز رسانی، در صورتی که می خواهید شخصا این کار را انجام دهید بسیار مهم می باشد. دقت کنید که بروز رسانی در حقیقت همان دانلود فایل های دیتابیس آنتی ویروس است، اگر اینترنت کندی دارید، ممکن است در میانه دانلود، اتصالتان قطع شود، پس در هنگام بروزرسانی به این نکته هم توجه داشته باشید.

آیا سیستم من با آنتی ویروس کند می شود؟

بله، اما بسته به اینکه چه انتخابی می کنید، این مسئله متفاوت است. آنتی ویروس های ESET و Kaspersky در این زمینه، بار کمتری را به سیستم شما تحمیل می کنند و انتخاب های مناسب تری هستند، ضمن اینکه بهتر است سخت افزارهای خود را نیز به مرور زمان، ارتقاء دهید. در آینده مطالب بیشتری راجع به آنتی ویروس ها به صورت تخصصی تر در اختیار شما قرار خواهد گرفت…

برای ایمن شدن، همین حالا اقدام کن...

بالاترین سطح امنیت، پیشگیری است، شاید تنها لحظه ای بعد خیلی دیر باشد!!!

برچسب ها
2 دیدگاه
  1. حسین

    مطلبون خیلی کمک کرد

    پاسخ
  2. حسین

    با تشکر از مطلب خوبتون

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 3