Spyware چیست؟ ( بخش ۲)

۲۴ بهم ۱۳۹۵ بدون دیدگاه اخبار

اثرات و رفتارهای جاسوس افزار

در صورتی که مستقیما وارد این صفحه شده اید لطفا بخش اول این مطلب را از این پیوند بخوانید. یک جاسوس افزار ندرتا به تنهایی روی سیستم اجرا می شود. در عین حال یک سیستم آلوده شده تنها از یک بخش آلوده نیست و آسیب پذیری های بیشتری دارد. کاربران اغلب به رفتار عجیب و غریب سیستم و اختلال در عملکردهای اساسی به عنوان آلودگی سیستم نگاه می کنند. در عین حال جاسوس افزار نیز می تواند منجر به استفاده بیش از اندازه از CPU، فضای هارد و ترافیک شبکه شود. مشکلات دیگر نظیر بوت نشدن سیستم، Crash کردنهای متوالی در سیستم، بروز مشکلات متوالی در اتصال به ویندوز یا کندی سیستم نیز می توانند  متاثر از وجود جاسوس افزار باشند.

اثرات و رفتارهای جاسوس افزار
اثرات و رفتارهای جاسوس افزار

در برخی موارد اثری از جاسوس افزار مشاهده نمی شود و کاربر گمان می برد که سیستم در نتیجۀ یک مشکل سخت افزاری، بد نصب شدن ویندوز یا حتی یک بدافزار دیگر دچار اختلال در عملکرد شده است. بعضی مواقع صاحبان سیستم آلوده شده به متخصصین رایانه که احتمالا یک آنتی ویروس داخل وسایلشان دارند پناه می برند یا حتی می گویند، اوه این سیستم خیلی کنده شده، و یک کامپیوتر جدید خریداری می کنند. کامپیوترهای شدیدا آلوده شده ممکن است به پاک کردن تمام اطلاعات و نصب مجدد تمام نرم افزارها نیازمند باشند. بسیاری از این مشکلات، با خرید آنتی ویروس و نصب آن در ابتدای نصب سیستم عامل و نرم افزارها قابل پیشگیری است.

برخی جاسوس افزارها فایروال سیستم عامل و نرم افزارهای آنتی ویروس را غیرفعال می کنند یا با کاهش سطح امنیت مرورگر، زمینه را برای آلودگی بیشتر سیستم مهیا می کنند. برخی جاسوس افزارها حتی جاسوس افزارهای دیگر را از روی سیستم حذف می کنند یا یکه تاز میدان باشند، البته آنها عاشق چشم و ابروی شما، هرچقدر هم که بی نظیر باشد نیستند. در واقع آنها می دانند در صورت زیاد شدن جاسوس افزارها، عملکرد سیستم دچار اشکالات بیشتری شده و در نتیجه احتمال حذف نرم افزارها و خود آنها بالا می رود.

کی لاگرها گاهی بخشی از یک بسته بدافزاری هستند که بدون آگاهی کاربر، دانلود، نصب و اجرا می شوند. بعضی کی لاگرها، به صورت آشکار در دنیای تکنولوژی و وب به صورت رایگان موجود هستند، در حالیکه برخی دیگر، تجاری هستند یا کاربردهای مخفیانه ای دارند. برخی از آنها به جز ضبط تمامی اطلاعات کلیدهای فشرده شده در صفحه کلید، قادر به عکس گرفتن از صفحه نیز هستند.

اصولا کاربر سیستم برای راحتی کارش دارای حقوق Administrator است. بنابر این می تواند با دسترسی کامل جاسوس افزار را نصب و پدر خودش را با دستهای خودش در بیاورد. بنابر این در موقع نصب برنامه ها، باید به آنچه ممکن است اتفاق بیفتد بیندیشید.

برای ایمن شدن، همین حالا اقدام کن...

هیچ جاسوس افزاری بدون کمک قربانی، نمی تواند به حریم خصوصی او ضربه بزند !!!

آشنایی با چند جاسوس افزار

آشنایی با چند جاسوس افزار
آشنایی با چند جاسوس افزار

خوب این فهرست طبیعتا برای کسانی که می خواهند در برابر جاسوس افزار ایمن باشد یک مرجع کامل نیست. در اینجا تنها نام چند Spyware آورده می شود اما ایمنی بیشتر در گرو خرید لایسنس اورجینال آنتی ویروس و بهره گیری از به روز رسانی های معتبر است. با هم این فهرست را از نظر می گذرانیم.

 1. CoolWebSearch: شاید این جاسوس افزار خطرناک ترین جاسوس افزار دنیای تکنولوژی نباشد، اما شک نکنید که بیشتر از همه آنها گسترش یافته است. بیش از ۵۰ نسخه تغییر یافته از آن در دنیای تکنولوژی منتشر شد و هرکدام به منزل جهشی در فناوری جاسوس افزار ارزیابی شد. CoolWebSearch تا مدتها کابوسی برای هزاران نفر از افرادی بود که قصد گشت و گذار در اینترنت را داشتند. شاید میلیونها کاربر قربانی مشکلات ناشی از این جاسوس افزار و در ادامه DNS Hijacking شدند.
 2. Bzub: این نرم افزار مخرب، ترکیبی هراس انگیز از دو تهدید اینترنتی فیشینگ و تروجان را به وجود آورد که با دقت تمامی اطلاعات شخصی نظیر نام کاربری، رمز عبور، اطلاعات حساب های مالی آنلاین، اطلاعات تامین اجتماعی و … را جارو می کرد و برای دزدانی می فرستاد که بعد از دستیابی به این اطلاعات محرمانه، از آن برای جارو کردن باقی چیزهای مانده برا کاربران بیچاره استفاده می کردند.
 3. Trojan.Gen: در حقیقت این یک اصطلاح عمومی است که برای هر برنامه مشکوک و مخربی است که روی سیستم شما پیدا شود. در حقیقت این نام معرف یک طبقه از تروجان هاست که به مجرد کشف شدن باید از روی سیستم شما حذف شود چرا که تمامی بدافزارهای مرتبط با این نوع تروجان، قادر به دزدی تمامی اطلاعات شخصی شما و نابودی زندگیتان هستند.
 4. Trojan Agent.Gen: اشاره به یک گروه از جاسوس افزارهای موذی دارد که تمامی اطلاعات شما را هنگامی که آنلاین هستید جمع آوری می کند. این تروجان نیز به مجرد شناسایی و قبل از بروز خسارت باید حذف شود.
 5. ۲nd Thought: این جاسوس افزار همچون همه دوستانش در این فهرست، اجازه دسترسی مهاجمان به سیستمهای شما را می دهد. اما این بار برنامه های مخرب بدافزاری آنقدر پیشرفته هستند که دسترسی کامل به هارد، کیبورد، نرم افزارها و هرچیزی که به سیستم متصل کرده اید را بر عهده بگیرند.
 6. Zlob: این بدافزار اسب تروجان، قادر به نصب برنامه ها یا وارد کردن داده های مخرب و وحشتناک روی سیستم شما، البته بدون آگاهی شماست. این جاسوس افزار خودش را در پس زمینه سیستم مخفی می کند و کلیه منابع سیستم را مورد استفاده قرار می دهد. این تروجان می تواند از طریق ضمیمه یک ایمیل گسترش یابد و به صورت مخفیانه روی سیستم شما نصب شود.
 7. Trojan Ace X: این بسته جاسوس افزار دسترسی از راه دور، می تواند به هکرها برای ورود به سیستم های کامپیوتری از هر فاصله ای هنگامی که آنلاین یا متصل به شبکه هستید، دسترسی بدهد. این دسترسی در ادامه مجوز تغییر پیکربندی سیستم شما را به آنها خواهد داد، در نتیجه نرم افزارهای جدید توسط هکرها روی سیستم شما نصب خواهد شد و همه جور بلا سرتان خواهد آمد.
 8. MatCash: این دانلود کننده تروجان که از طریق ایمیل ضمائم ایمیل ها گسترش می یابد، یک جاسوس افزار دسترسی از راه دور است که به مهاجمان دسترسی نامحدود به سیستم شما می دهد. مثل بسیاری از بدافزارهای شوم، به مجرد کشف آن، باید آن را توسط یک آنتی ویروس به روزرسانی شده از بین ببرید.
 9. Areses: این تروجان، خود به عنوان عامل تسهیل کننده برای فعالیت تروجان های دیگر عمل می کند و به صورت ضمیمه ایمیل بارگذاری می شود و خود را قبل از آنکه فهمید نصب می کند. ساختار این تروجان بسیار پیچیده و متفاوت است اما هدف یکسانی دارد و آن ارائه دسترسی نامحدود به خرابکاران برای بیچاره کردن کاربران است.
 10. Trojan Poolsy: به اسمش نمی خورد اما تروجان مخوفی است. با در اختیار دادن منابع همچون توان پردازش، به هکرها اجازه نفوذ پنهانی به شبکه یا سیستم یک کاربر را می دهد. سیستم در اختیار گرفته برای نقل وانتقال های غیر قانونی، جرائم سایبری و خسارت های تکنولوژیک و ایجاد مشکلات جبران ناپذیر روی سیستم های دیگر یا حتی روی خود سیستم در اختیار گرفته استفاده می شود.

خرید آنتی ویروس، راه حل جلوگیری از ورود Spyware

 • خرید آنتی ویروس، راه حل جلوگیری از ورود Spyware
  خرید آنتی ویروس، راه حل جلوگیری از ورود Spyware

  استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس اورجینال

 • اطمینان ازاینکه، مرورگر، سیستم عامل و نرم افزارهای شما به روز هستند و آخرین Patchهای امنیتی را نصب کرده اید.
 • بالا بردن تراز امنیتی و حریم خصوصی مرورگر
 • احتیاط بیشتر اگر در سایت های به اشتراک گذاری فایل ها خیلی فعال هستید.
 • روی Pop-Upهای تبلیغاتی کلیک نکنید.

حذف جاسوس افزار از سیستم

بهترین راه بهره گیری از لایسنس اورجینال آنتی ویروس است تا با نصب آنتی ویروس اصلی، از تمام مزایای آن بهره مند شوید. با به روز رسانی آنتی ویروس، تمامی جاسوس افزارهای قدیمی و جدید شناسایی و حذف می شوند. در عین حال، شما می توانید به قسمت برنامه ها در کنترل پنل بروید و نرم افزارهای مشکوک که ربطی به نرم افزارهای مورد استفاده شما ندارند حذف کنید. البته این مستلزم آشنایی شما با نرم افزارهای مختلف است.

برای ایمن شدن، همین حالا اقدام کن...

هیچ جاسوس افزاری بدون کمک قربانی، نمی تواند به حریم خصوصی او ضربه بزند !!!

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 − 23 =